„A Nyíradonyi Református Egyházközség és a Dél-Nyírség, Erdőspuszták LEADER Egyesület
közösségfejlesztő tevékenységének bővítése” című projekt
Projekt azonosítószáma: EFOP-1.3.7-17-2017-00057
Támogatási Szerződés száma: EFOP-1.3.7-17-2017-00057
Támogatási Szerződés iktatószáma: IKT-2017-104-I1-00118082
Kedvezményezett neve: Nyíradonyi Református Egyházközség
Címe: 4254 Nyíradony, Vörösmarty utca 15.
Konzorciumi Tag neve: Dél-Nyírség, Erdőspuszták LEADER Egyesület
Székhely: 4254 Nyíradony, Árpád tér 1
Iroda: 4254 Nyíradony, Kossuth utca 38.
Elnyert támogatási összeg: 36 519 270 Ft
Támogatási intenzitás: 100%
Projekt időtartama: 2018.04.03. - 2020.07.31.
A projekt tartalma:
- Csoportos ismeretterjesztő alkalmak szervezése havi rendszerességgel (környezetvédelem, fenntarthatóság, egészséges életmód, etc.).
- Szabadidős csoportos foglalkozások – sport, egészséges életmód és kézműves tevékenységek havi rendszerességgel.
- Hátránykompenzációs tevékenységek: egyéni felzárkóztatás és korrepetáló csoportfoglalkozások – heti rendszerességgel.
- Érzékenyítő csoportfoglalkozások: társadalmi csoportok együttélésből fakadó (akár tettlegességig fajuló) problémák okainak megkeresése, közös megoldások kidolgozása – havi rendszerességgel.
- Énekkör létrehozása, foglalkozások kéthetente.
- Idősek körének létrehozása, foglalkozások kéthetente.
- Információs napok, konferenciák szervezése – a projekt időszaka alatt 3 alkalommal a célcsoport és a helyi lakosság számára.
- Szakmai programok:
- Információs napok, rendezvények szervezése és lebonyolítása:
Három nagyobb szabású rendezvény kerül megvalósításra a projekt időszaka alatt. Ezen rendezvények egyrészt szakmai tartalommal, másrészt közösségépítő céllal kerülnek lebonyolításra. Célunk, hogy a döntéshozók, a célcsoport tagok és a helyi lakosság együttesen vegyen részt ezen rendezvényeken, hogy a információ-hiányból és a társadalmi együttélésből fakadó konfliktusokat, és az ezekből fakadó hátrányos megkülönböztetést csökkentsük (cél: előítéletesség és/vagy a hátrányos megkülönböztetés mérséklése és a társadalmi és közösségi szerepvállalás - önkéntesség, karitatív munka - ösztönzése). - Érzékenyítő csoportos foglalkozások:
Havi rendszerességgel, kiscsoportos (10-15 fő) foglalkozásként. Az egyes célcsoportokhoz tartozó személyek és a „többség”-hez tartozó személyek találkozására és egymás problémáinak közös megoldására. Az egyes társadalmi csoportok tagjaival a lehető legszínesebb közösségek létrehozása. Csapatépítés. (előítéletesség és/vagy a hátrányos megkülönböztetés mérséklése). - Közösségfejlesztés - közösségi (re)integráció, közösségbe vonás, közösségben tartás, különös tekintettel a kisebbséghez tartozó és a fogyatékkal élő személyekre – Meglévő közösség fejlesztése vagy új közösség létrehozása:
Elsőként a projektünk célcsoportjainak tagjai számára a jelenleg is működő közösségeinket „kínáljuk fel” – ez alatt főként a csoportjainkból elkallódó tagokat értjük (reintegrációs törekvések). A jelenlegi adottságaink és sajátosságaink maximális kihasználása után a célcsoportok igényfelmérése után új közösségeket kívánunk létrehozni, mely közösségek munkatársaink segítségével hetente- kéthetente-havonta közös programokat és eseményeket valósítanak meg. Célunk, hogy a megfelelő szakmai felügyelet alatt önállóan és működőképes csoportok jöhessenek létre, akik a projekt lezárulta után segítség nélkül is működjenek (cél: a társadalmi és közösségi szerepvállalás - önkéntesség, karitatív munka - ösztönzése). - Mediáció:
Egyéni és csoportos mediáció célcsoporttagok esetében (előítéletesség és/vagy a hátrányos megkülönböztetés mérséklése céljából), a következő folyamat szerint:- a konfliktus tettenérése (panasz),
- ontológiák feltérképezése és azonosítása,
- bizalmatlanság, sértettség, merev attitűdök feloldása, ontológia gyengítése,
- célok összehangolása, közös narratíva kialakítása
- az egyezkedés folyamatának lépésekre bontása,
- az egyezkedést segítő technikák alkalmazása
- alternatív megoldások keresése,
- az álláspontok közelítése,
- a felek kommunikációs stratégiáinak fejlesztése,
- deutero tanulás segítése.
- Közösségi tér kialakítása és működtetése
- Közösségi rendezvények szervezése lebonyolítása
- Közösségek formális szervezeti létrehozásának, illetve fejlesztésének elősegítése, koordinálása
- Hátránykompenzációs tevékenységek, és ezen felül tervezett tevékenységek:
- korrepetálás, egyéni korrekció,
- szocializációs, kommunikációs fejlesztés,
- egyéni tehetséggondozás.
- Egyéni, csoportos ismeretterjesztő alkalmak, foglalkozások szervezése, lebonyolítása – főként fiatalok és az idősebb korosztály számára tervezett tématerületek:
Egészséges életmód, sport, környezetvédelem, környezetismeret, háztáji gazdálkodás. Ezen felül a csoportok speciális igényeihez kapcsolódó új témák bevonását is tervezzük (havi egy alkalom). Ezen felül a tartós munkanélküliséggel sújtott népcsoportok számára a munkába állást elősegítő ismeretterjesztést fogunk megvalósítani (jó önéletrajz, állásinterjúk gyakorlása, öltözködési – és viselkedési normák, továbbképzési lehetőségek Hajdú-Bihar megyében, etc.). - Szabadidő hasznos eltöltésének lehetőségeinek bemutatása, elsajátításuk segítése – főként a kedvezőbb időjárású hónapokban - egészséges életmód és sport témákhoz kapcsolódó foglalkozások („gettó – fitneszpark használata”, csapatsportok, természetjárás, etc.)
- Információs napok, rendezvények szervezése és lebonyolítása:
- Egyházak közösségi tevékenységének fejlesztése:
- Jelenlegi módszertanok összegyűjtése
- Jó gyakorlatok terjesztése
- Beépíthető, átültethető elemekkel módszertanfejlesztés
- Disszemináció
Ennek a tevékenyégi körnek a keretében: Gyülekezetépítés előadás megtartása a presbitérium számára, az induló tevékenységek fókuszainak megállapítása, PEST és SWOT elemzések elkészítése a missziói bizottság bevonásával. Célcsoportra szabott felmérő kérdőív elkészítése a missziói bizottság bevonása mellett. Statisztikák, diagramok, elemzések készítése a felmérő kérdőívek alapján. A felmérés eredményeinek közös elemzése a missziói bizottsággal. A szakértői munkán kívül a bizottsággal közös elemzés Átfogó missziói stratégia készítése: a helyi gyülekezet küldetésének és jövőképének megfogalmazása a missziói bizottsággal. A problémák lehetséges és valódi okainak módszeresen támogatott megkeresése a missziói bizottsággal. Célok meghatározása, kidolgozott, részletes tervek kidolgozása. A missziói munkaterv generális átdolgozása a gyülekezet vezetőségével. A gyülekezet és a projekt célközönségének tájékoztatása a felmérés eredményeiről, a gyülekezetépítési tervről. A következő évi missziói munkaterv kidolgozása a missziói bizottsággal.
- Projektünk célcsoportjai a következők:
- Romák
- Demens, idős személyek
- Hátrányos helyzetű személyek:
(a 272/2014 (XI. 5.) Korm. rendelet 5. számú mellékletének 4.5.3. pontja szerint)- a foglalkoztatást megelőző 6 hónapban rendszeresen fizetett alkalmazásban nem álló személyek
- az 50 éven felüli életkorú személyek,
- a pályakezdő, vagy 25 év alatti életkorú fiatalok.